Battlarts

BATTLARTS – 1996/01/13 – Tokyo (Champ Forum – 1996/03/09)
01. Minoru Tanaka v Satoshi Noriyama
02. Takeshi Ono v Alexander Otsuka
03. Koji Nakagawa & Tetsuhiro Kuroda v Ricky Fuji & Hisakatsu Oya
04. Yuki Ishikawa & Sho Funaki v Daisuke Ikeda & Katsumi Usuda
05. Super Delfin & TAKA Michinoku v Great Sasuke & Naohiro Hoshikawa
Running Time: 60 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – 1996/04/06 – JCTV Studios (Champ Forum – 1996/04/13)
01. Yuki Ishikawa v Takeshi Ono
02. Carl Greco v Satoshi Yoneyama
03. Katsumi Usuda v Alexander Otsuka
04. Daisuke Ikeda v Sho Funaki
Running Time: 60 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – 1996/04/14 – Koshigaya (Champ Forum – 1996/06/01)
01. Carl Greco v Yuki Ishikawa (Odawara – 1996/04/13)
02. Minoru Tanaka v TAKA Michinoku
03. Yuki Ishikawa & Katsumi Usuda v Carl Greco & Daisuke Ikeda
Running Time: 60 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – October 1996 – Tokyo (Champ Forum – 1996/10/26)
01. Minoru Tanaka v Katsumi Usuda (1996/10/02)
02. Minoru Tanaka v Shoichi Funaki
03. Daisuke Ikeda & Takeshi Ono v Yuki Ishikawa & Naohiro Hoshikawa (1996/10/02)
04. Daisuke Ikeda & Takeshi Ono v Yuki Ishikawa & Katsumi Usuda (1996/10/04)
Running Time: 60 minutes – Source: VHS

1996/10/30: BattlARTS @ Tokyo
Korakuen Hall in Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Satoshi Yoneyama vs. Tetsuhiro Kuroda
2. Shoichi Funaki vs. Viktor Krüger
3. Carl Greco vs. Katsumi Usuda
4. Alexander Otsuka and Yuki Ishikawa vs. Takeshi Ono and Daisuke Ikeda
5. FMW Independent World Junior Heavyweight Title Match: Minoru Tanaka vs. TAKA Michinoku (c)

BATTLARTS – November / December 1996 – Battlarts Tag Tournament (Samurai TV – 1996/12)
1996/11/27 – Round 1:
01. Minoru Tanaka & Hoshikawa v Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka
02. Victor Krueger & Carl Greco v Daisuke Ikeda & Takeshi Ono
1996/11/28 – Round 2:
03. Minoru Tanaka & Naohiro Hoshikawa v TAKA Michinoku & Shoichi Funaki
04. Daisuke Ikeda & Takeshi Ono v Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka
1996/11/30 – Round 3:
05. TAKA Michinoku & Sho Funaki v Victor Krueger & Carl Greco
06. Daisuke Ikeda & Takeshi Ono v Minoru Tanaka & Naohiro Hoshikawa
1996/12/03 – Round 4:
07. Victor Krueger & Carl Greco v Minoru Tanaka & Naohiro Hoshikawa
08. TAKA Michinoku & Shoichi Funaki v Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka
1996/12/04 – Semi-Final:
09. Victor Krueger & Carl Greco v Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka “¦
10. Daisuke Ikeda & Takeshi Ono v TAKA Michinoku & Shoichi Funaki
11. Final: Victor Krueger & Carl Greco v Daisuke Ikeda & Takeshi Ono
Running Time: 120 minutes – Source: VHS

1996/12/04: BattlARTS @ Saitama
Battle Sphere in Saitama, Saitama (Japan)
1. 1 Night Tag Team Tournament, Semi Final: Alexander Otsuka and Yuki Ishikawa vs. Carl Greco and Viktor Krüger
2. 1 Night Tag Team Tournament, Semi Final: Daisuke Ikeda and Takeshi Ono vs. Shoichi Funaki and TAKA Michinoku
3. Naohiro Hoshikawa vs. Yoshito Sugamoto
4. 1 Night Tag Team Tournament, Final: Carl Greco and Viktor Krüger vs. Daisuke Ikeda and Takeshi Ono

BATTLARTS – 1996/12/25 – Tokyo (Champ Forum – 1997/02)
01. Naohiro Hoshikawa v Satoshi Yoneyama
02. Yuki Ishikawa v Minoru Tanaka “¦
03. Daisuke Ikeda & Alexander Otsuka v Katsumi Usuda & Takeshi Ono
Running Time: 60 minutes – Source: VHS

1997/02/20: BattlARTS @ Kawasaki
City Gymnasium in Kawasaki, Kanagawa (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Shoichi Funaki
2. Alexander Otsuka vs. Katsumi Usuda
3. Minoru Tanaka vs. Takeshi Ono
4. Carl Greco vs. Daisuke Ikeda
5. Viktor Krüger vs. Yuki Ishikawa

1997/02/28: BattlARTS @ Tokyo
Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Takeshi Ono
2. Naohiro Hoshikawa vs. Shoichi Funaki
3. Alexander Otsuka vs. Yuki Ishikawa
4. Gran Hamada vs. Minoru Tanaka
5. Carl Greco and Viktor Krüger vs. Katsumi Usuda and Daisuke Ikeda

1997/04/13: BattlARTS @ Odawara
Municipal Gymnasium in Odawara, Kanagawa (Japan)
1. Alexander Otsuka vs. Shoichi Funaki
2. Katsumi Usuda vs. Takeshi Ono
3. Daisuke Ikeda vs. Minoru Tanaka
4. Naohiro Hoshikawa and Yuki Ishikawa vs. Viktor Krüger and Rambo

1997/04/19: BattlARTS @ Chiba
City Gymnasium in Chiba, Chiba (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Shoichi Funaki
2. Alexander Otsuka vs. Minoru Tanaka
3. Katsumi Usuda vs. Yuki Ishikawa
4. Daisuke Ikeda and Takeshi Ono vs. Viktor Krüger and Rambo

1997/04/27: BattlARTS @ Tokyo
Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Takeshi Ono
2. Minoru Tanaka vs. Takeshi Ono
3. Ikuto Hidaka vs. Minoru Tanaka
4. Yuki Ishikawa and Alexander Otsuka vs. Rambo and Viktor Krüger
5. Daisuke Ikeda and Katsumi Usuda vs. Rambo and Viktor Krüger

1997/05/21: BattlARTS @ Tokyo
Korakuen Hall in Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Michael Kovac
2. Alexander Otsuka vs. Minoru Tanaka
3. Shoichi Funaki vs. Takeshi Ono
4. Katsumi Usuda vs. Tatsuo Nakano
5. Yuki Ishikawa and Daisuke Ikeda vs. Rambo and Viktor Krüger

1997/05/24: BattlARTS @ Nagoya
City Gymnasium in Nagoya, Aichi (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Takeshi Ono
2. Michael Kovac vs. Rambo
3. Daisuke Ikeda and Alexander Otsuka vs. Naohiro Hoshikawa and Yuki Ishikawa
4. Katsumi Usuda vs. Viktor Krüger
5. UWA World Middleweight Title Match: Minoru Tanaka vs. Shoichi Funaki (c)

1997/06/27: BattlARTS @ Numazu
Citizen Gymnasium in Numazu, Shizuoka (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Mamoru Okamoto
2. Katsumi Usuda and Naohiro Hoshikawa vs. Yuki Ishikawa and Takeshi Ono
3. Daisuke Ikeda and Alexander Otsuka vs. Viktor Krüger and Carl Greco
4. UWA World Middleweight Title Match: Masato Yakushiji vs. Minoru Tanaka (c)

1998/08/21: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 6
Citizen Gymnasium in Masuda, Shimane (Japan)
1. Katsushi Takemura vs. Ryuji Hijikata
2. Mach Junji and Mamoru Okamoto vs. Takeshi Ono and Perseus
3. Young Generation Battle, Block A: Alexander Otsuka vs. Ryuji Yamakawa
4. Young Generation Battle, Block B: Masao Orihara vs. Viktor Krüger
5. Young Generation Battle, Block B: Daisuke Ikeda vs. Minoru Tanaka
6. Carl Greco and Yuki Ishikawa vs. Ikuto Hidaka and Mohammed Yone

1998/08/22: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 7
Cultural Forest General Park Amphitheater in Tokushima, Tokushima (Japan)
1. Young Generation Battle, Block A: Katsumi Usuda vs. Katsushi Takemura
2. Young Generation Battle, Block A: Carl Greco vs. Ryuji Yamakawa
3. Young Generation Battle, Block B: Minoru Tanaka vs. Viktor Krüger
4. Ikuto Hidaka and Perseus vs. Masao Orihara and Takeshi Ono
5. Alexander Otsuka and Mohammed Yone vs. Daisuke Ikeda and Yuki Ishikawa

1998/08/23: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 8
City Hall in Sakaide, Kagawa (Japan)
1. Mamoru Okamoto vs. Ryuji Hijikata
2. Ikuto Hidaka vs. Masao Orihara
3. Alexander Otsuka and Katsumi Usuda vs. Yuki Ishikawa and Minoru Tanaka
4. Young Generation Battle, Block A: Carl Greco vs. Katsushi Takemura
5. Young Generation Battle, Block B: Mohammed Yone vs. Takeshi Ono
6. Young Generation Battle, Block B: Daisuke Ikeda vs. Viktor Krüger

1998/08/28: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 9
Sports Center in Iwamizawa, Hokkaido (Japan)
1. Alexander Otsuka and Mach Junji vs. Katsumi Usuda and Ryuji Hijikata
2. Pro Wrestling Rules Match: Daisuke Ikeda and Ikuto Hidaka vs. Mamoru Okamoto and Masao Orihara
3. Young Generation Battle, Block A: Katsushi Takemura vs. Ryuji Yamakawa
4. Young Generation Battle, Block B: Mohammed Yone vs. Viktor Krüger
5. Young Generation Battle, Block B: Minoru Tanaka vs. Takeshi Ono
6. Young Generation Battle, Block A: Carl Greco vs. Yuki Ishikawa

1998/08/29: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 10
Teisen Hall in Sapporo, Hokkaido (Japan)
1. Mach Junji vs. Ryuji Hijikata
2. Katsushi Takemura vs. Minoru Tanaka
3. Daisuke Ikeda and Mohammed Yone vs. Ikuto Hidaka and Mamoru Okamoto
4. Pro Wrestling Rules Maatch: Carl Greco and Viktor Krüger vs. Masao Orihara and Takeshi Ono
5. Young Generation Battle, Block A: Katsumi Usuda vs. Ryuji Yamakawa
6. Young Generation Battle, Block A: Alexander Otsuka vs. Yuki Ishikawa

1998/09/05: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 11
Twin Messe in Shizuoka, Shizuoka (Japan)
1. Alexander Otsuka and Katsushi Takemura vs. Ikuto Hidaka and Mamoru Okamoto
2. Young Generation Battle, Block B: Minoru Tanaka vs. Mohammed Yone
3. Young Generation Battle, Block B: Takeshi Ono vs. Viktor Krüger
4. Young Generation Battle, Block A: Carl Greco vs. Katsumi Usuda
5. Young Generation Battle, Block B: Daisuke Ikeda vs. Masao Orihara
6. Young Generation Battle, Block A: Ryuji Yamakawa vs. Yuki Ishikawa

1998/09/06: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 12 Day Show
FM Hall in Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Katsushi Takemura vs. Mamoru Okamoto
2. Katsumi Usuda vs. Ryuji Hijikata
3. Mach Junji vs. Takeshi Ono
4. Ikuto Hidaka and Alexander Otsuka vs. Daisuke Ikeda and Mohammed Yone
5. Young Generation Battle, Semi Final: Carl Greco vs. Viktor Krüger
6. Young Generation Battle, Semi Final: Minoru Tanaka vs. Yuki Ishikawa

1998/09/06: BattlARTS Young Generation Battle 1998 – Day 12 Night Show
FM Hall in Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Katsumi Usuda vs. Katsushi Takemura
2. Alexander Otsuka vs. Ryuji Hijikata
3. Daisuke Ikeda, Mohammed Yone and Mach Junji vs. Masao Orihara, Takeshi Ono and Mamoru Okamoto
4. Young Generation Battle, Rank #3: Carl Greco vs. Minoru Tanaka
5. Young Generation Battle, Final: Viktor Krüger vs. Yuki Ishikawa

BATTLARTS – 1998/10/05 – Tokyo
01. B-CUP 1998 – Round 1: Greg Valentine vs. Hisakatsu Oya
02. B-CUP 1998 – Round 1: Bob Backlund vs. Daisuke Ikeda
03. B-CUP 1998 – Round 1: Mitsuhiro Matsunaga vs. Yuki Ishikawa
04. B-CUP 1998 – Round 1: Great Sasuke vs. Viktor Kreuger
Running Time: 45 minutes – Source: SAT TV

1998/10/23: BattlARTS B-Cup 1998 – Day 2
Osaka Prefectural Gymnasium #2 in Osaka, Osaka (Japan)
1. Pro Wrestling Rules Match: Daisuke Ikeda, Mohammed Yone and Ryuji Hijikata vs. Masao Orihara, Takeshi Ono and Mach Junji
2. BattlARTS Rules Match: Ikuto Hidaka and Minoru Fujita vs. Katsumi Usuda and Minoru Tanaka
3. JYB Superbout – Pro Wrestling Rules Match: Masaaki Mochizuki vs. Naohiro Hoshikawa
4. B-Cup, Quarter Final – Pro Wrestling Rules Match: SASUKE vs. Viktor Krüger
5. BattlARTS Rules Match: Alexander Otsuka and Hisakatsu Oya vs. Yuki Ishikawa and Bob Backlund
6. BattlARTS Rules Match – Extension: Alexander Otsuka and Hisakatsu Oya vs. Yuki Ishikawa and Bob Backlund

1998/10/25: BattlARTS @ Koshigaya
Special Ring in front of the City Hall in Koshigaya, Saitama (Japan)
1. Ikuto Hidaka vs. Viktor Krüger
2. Pro Wrestling Rules Match: Daisuke Ikeda and Mohammed Yone vs. Takeshi Ono and Mach Junji
3. Alexander Otsuka and Ikuto Hidaka vs. Yuki Ishikawa and Minoru Tanaka

1998/11/14: BattlARTS @ Shiroishi
Worker’s Sports Center in Shiroishi, Miyagi (Japan)
1. Mamoru Okamoto vs. Takeshi Ono
2. Ikuto Hidaka and Minoru Fujita vs. Masaaki Mochizuki and Minoru Tanaka
3. Alexander Otsuka and Mohammed Yone vs. Mach Junji and Masao Orihara
4. FMW Brass Knuckles Tag Team Titles Match: Hayabusa and Daisuke Ikeda (c) vs. Tetsuhiro Kuroda and Hideki Hosaka
5. Carl Greco and Viktor Krüger vs. Yuki Ishikawa and Katsumi Usuda

1998/11/15: BattlARTS @ Yamamoto
Yamamoto Townsman Gymnasium in Mitane, Akita (Japan)
1. Mohammed Yone vs. Ryuji Hijikata
2. Alexander Otsuka vs. Mach Junji
3. Daisuke Ikeda and Mamoru Okamoto vs. Takeshi Ono and Masao Orihara
4. Ikuto Hidaka and Minoru Fujita vs. Masaaki Mochizuki and Katsumi Usuda
5. Carl Greco and Viktor Krüger vs. Yuki Ishikawa and Minoru Tanaka

1998/11/17: BattlARTS @ Kanazawa
Ishikawa Prefectural Industrial Exhibition Hall #1 in Kanazawa, Ishikawa (Japan)
1. Minoru Tanaka vs. Ryuji Hijikata
2. Minoru Fujita and Ikuto Hidaka vs. Masaaki Mochizuki and Mach Junji
3. BJW Junior Heavyweight Title Match: Carl Greco vs. Katsumi Usuda (c)
4. Hayabusa and Daisuke Ikeda vs. Masao Orihara and Takeshi Ono
5. Alexander Otsuka and Mohammed Yone vs. Viktor Krüger and Yuki Ishikawa

1998/11/19: BattlARTS @ Nagano
Sports Park General Gymnasium in Nagano, Nagano (Japan)
1. Carl Greco vs. Mach Junji
2. Ryuji Hijikata vs. Takeshi Ono
3. Pro Wrestling Rules Match: Mach Junji and Masao Orihara vs. Masaaki Mochizuki and Viktor Krüger
4. Pro Wrestling Rules Match – BJW Junior Heavyweight Title Match: Ikuto Hidaka vs. Katsumi Usuda (c)
5. Mohammed Yone, Alexander Otsuka and Daisuke Ikeda vs. Minoru Fujita, Minoru Tanaka and Yuki Ishikawa

1998/11/23: BattlARTS B-Cup 1998 – Day 3
Ryogoku Kokugikan in Tokyo, Tokyo (Japan)
1. Mach Junji and Masaaki Mochizuki vs. Masaru Seno and Ryuji Hijikata
2. Ikuto Hidaka and Minoru Fujita vs. Shoichi Funaki and TAKA Michinoku
3. Hayabusa vs. Rey Bucanero
4. Carl Greco and Viktor Krüger vs. Masao Orihara and Takeshi Ono
5. JYB Superbout: Minoru Tanaka vs. Naohiro Hoshikawa
6. B-Cup, Semi Final: Hisakatsu Oya vs. Yuki Ishikawa
7. B-Cup, Semi Final: Bob Backlund vs. SASUKE
8. Daisuke Ikeda vs. Katsumi Usuda
9. Alexander Otsuka and Mohammed Yone vs. Animal Warrior and Hawk Warrior
10. B-Cup, Final: Bob Backlund vs. Yuki Ishikawa

BATTLARTS – 1999/05/14 – Sapporo, Nakajima Taiiku Center
01. Mach Junji vs. Carl Malenko
02. Ikuto Hidaka & Tiger Mask vs. Gran Naniwa & Masaaki Mochizuki
03. Masao Orihara & Takeshi Ono vs. Ryuji Yamakawa & Katsumi Usuda
04. FMW World Junior Heavyweight Title: Naoki Sano vs. Minoru Tanaka
05. Alexander Otsuka & Mohammed Yone vs. Hayabusa & Tetsuhiro Kuroda
06. Bob Backlund vs. Daisuke Ikeda
07. Bed Of Nails Death Match: Yuki Ishikawa vs. Mitsuhiro Matsunaga
Running Time: 150 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – SEPTEMBER 1999
1999/09/23 – Aomori-ken Min Taiikukan Sub Arena
01. Daisuke Ikeda & Katsumi Usuda vs. Mohammed Yone & Takashi Ono
02. Naoki Sano vs. Ikuto Hidaka
03. Yuki Ishikawa & Kazunari Murikami vs. Alexander Otsuka & Ryuji Hijikata
1999/09/26 – Miyagi Shiraishi Kinrosha Taiiku Center
04. Yuki Ishikawa & TAKA Michinoku & Kazunari Murakami vs. Alexander Otsuka & Mohammed Yone & Ikuto Hidaka
05. Naoki Sano vs. Minoru Tanaka
Running Time: 90 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – 1999/11/09 – Tokyo, Korakuen Hall – “B-TOGETHER”
01. Ikuto Hidaka & Mach Junji vs. Minoru Fujita & Ryuji Hijikata
02. Minoru Tanaka vs. Curry Man
03. Naoki Sano vs. Masaaki Mochizuki
04. Yuki Ishikawa & Mohammed Yone vs. Daisuke Ikeda & Kazunari Murakami
05. Alexander Otsuka vs. Mitsuhiro Matsunaga
Running Time: 90 minutes – Source: VHS

BATTLARTS – 1999/12/05 – Hon-kawagoe Pepe Hall Atlas
01. Mitsuya Nagai vs. Mach Junji
02. Alexander Otsuka vs. Takeshi Ono
03.Daisuke Ikeda vs. Andy Anderson
04. Tag Battle ’99 Final: Yuki Ishikawa & Masaaki Mochizuki vs. Katsumi Usuda & Carl Malenko
Running Time: 60 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 1999/12/25 – Tokyo, FM Hall – “BATTLE X’MAS ’99”
01. Takeshi Ono vs. Ryuji Hijikata
02. Minoru Tanka vs. Tsubo Genjin
03. Alexander Otsuka & Katsumi Usuda vs. Masaaki Mochizuki & SAITO
04. Daisuke Ikeda & Mach Junji vs. Mitsuya Nagai & Mohammed Yone
Running Time: 90 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2000/01/30 – Tokyo, Korakuen Hall – “B*BLOOD”
01. Takeshi Ono & Ikuto Hidaka vs. Minoru Fujita & Ryuji Hijikata
02. Katsumi Usuda vs. Masao Orihara
03. Yuki Ishikawa & Mohammed Yone vs. Alexander Otsuka & Carl Malenko
04. Independent World Junior Heavyweight Championship: Naoki Sano vs. Minoru Tanaka 05. Daisuke Ikeda vs. Mitsuya Nagai
Running Time: 90 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2000/02/13 – ACROS Fukuoka – “MACH GO GO GO”
01. Takeshi Ono vs. Ryuji Hijikata
02. Mohammed Yone vs. Katsumi Usuda
03. Ikuto Hidaka & Minoru Fujita vs. Naoki Sano & Curry Man
04. Minoru Tanaka vs. Hiroyoshi Kotsubo
05. Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka vs. Daisuke Ikeda & Mitsuya Nagai
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

2006/11/26: BattlARTS Dear my Friends
Katsura Studio in Koshigaya, Saitama (Japan)
1. Chocoball Mukai vs. Yuta Yoshikawa
2. Kyoko Kimura vs. Toshie Uematsu
3. Daisuke Ikeda and Manabu Hara vs. Daisuke Sekimoto and Junji Inazuma
4. Munenori Sawa vs. Viktor Krüger
5. Kazunari Murakami and Katsumi Usuda vs. Yuki Ishikawa and Ryuji Walter

BATTLARTS – 2008/12/28 – Tokyo, Shin-kiba, 1st Ring – “QUEEN BEE VOL. 2″
01. Kyoko Kimura vs. Ray
02. Esui vs. Yoko Yamada
03. Fuka vs. Natsuki*Taiyo
04. Kana & Nanae Takahashi vs. AKINO & Chihiro Oikawa
1 Disc – 60 minutes – Source: DVD (1:1)

BATTLARTS – 2009/01/10 – Kitasenju Theater 1010 – “B-RULE TOURNAMENT”
01. B-Rule Tournament – Round 1: Alexander Otsuka vs. Munenori Sawa
02. B-Rule Tournament – Round 1: Yuki Ishikawa vs. Manabu Hara
03. B-Rule Tournament – Round 1: Super Tiger II vs. Yujiro Yamamoto
04. B-Rule Tournament – Round 1: Keita Yano vs. Yuta Yoshikawa
05. B-Rule Tournament – Semi-Final: Alexander Otsuka vs. Yuki Ishikawa
06. B-Rule Tournament – Semi-Final: Keita Yano vs. Super Tiger II
07. Yuki Ishikawa vs. Chihiro Oikawa
08. B-Rule Tournament – Final: Keita Yano vs. Alexander Otsuka
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/02/15 – Kitasenju Theater 1010
01. Manabu Hara & Sanchu Tsubakichi vs. Fujita “Jr.” Hayato & Baisen TAGAI
02. B-Rule: Kana vs. Chihiro Oikawa
03. Alexander Otsuka vs. Yujiro Yamamoto
04. Katsumi Usuda vs. Yuta Yoshikawa
05. Yuki Ishikawa & Super Tiger II vs. Munenori Sawa & Keita Yano
Running Time: 90 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/04/12 – Kitasenju Theater 1010
01. Ryuji Walter vs. Sanchu Tsubakichi
02. Chihiro Oikawa vs. Esui
03. Munenori Sawa & Fujita “Jr.” Hayato vs. Tiger Shark & Akifumi Saito
04. Yuta Yoshikawa vs. Keita Yano
05. Yuki Ishikawa & Katsumi Usuda vs. Super Tiger II & Yujiro Yamamoto
Running Time: 90 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/07/05 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 15 ~ B1 CLIMAX”
01. Katsumi Usuda & Kyosuke Sasaki vs. Keita Yano & Satoshi Kajiwara
02. B-1 Climax – Block B: Yujiro Yamamoto vs. Baisen TAGAI
03. B-1 Climax – Block A: Yuta Yoshikawa vs. Tiger Shark
04. B-1 Climax – Block A: Yuki Ishikawa vs. Ryuji Walter
05. B-1 Climax – Block B: Super Tiger II vs. Munenori Sawa
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/07/26 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 16 ~ B1 CLIMAX”
01. B-1 Climax – Block B: Super Tiger II vs. Baisen TAGAI
02. B-1 Climax – Block A: Ryuji Walter vs. Keita Yano
03. B-1 Climax – Block B: Katsumi Usuda vs. Yujiro Yamamoto
04. B-1 Climax – Block A: Yuki Ishikawa vs. Tiger Shark
05. Munenori Sawa & Yuta Yoshikawa vs. Alexander Otsuka & Kyosuke Sasaki
Running Time: 60 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/08/30 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 17 ~ B1 CLIMAX” [Afternoon Show] 01. B-1 Climax – Block A: Tiger Shark vs. Ryuji Walter
02. B-1 Climax – Block B: Super Tiger II vs. Katsumi Usuda
03. B-1 Climax – Block A: Keita Yano vs. Yuta Yoshikawa
04. B-1 Climax – Block B: Munenori Sawa vs. Yujiro Yamamoto
Running Time: 60 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/08/30 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 18 ~ B1 CLIMAX” [Evening Show] 01. Alexander Otsuka & Baisen TAGAI vs. Ryuji Walter & Satoshi Kajiwara
02. B-1 Climax – Block A: Tiger Shark vs. Keita Yano
03. B-1 Climax – Block B: Super Tiger II vs. Yujiro Yamamoto
04. B-1 Climax – Block A: Yuki Ishikawa vs. Yuta Yoshikawa
05. B-1 Climax – Block B: Katsumi Usuda vs. Munenori Sawa
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/09/06 – Tokyo, Kitasenju Theater 1010 – “QUEEN BEE VOL. 4″
01. Mika vs. Yuiga
02. Megumi Yabushita & Natsuki*Taiyo vs. AKINO & Ayako Sato
03. Nanae Takahashi vs. Esui
04. Kana vs. Chihiro Oikawa
1 Disc – 75 minutes – Source: DVD (1:1)

BATTLARTS – 2009/09/06 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 19 ~ B1 CLIMAX”
01. B-1 Climax – Block A: Yuki Ishikawa vs. Keita Yano
02. B-1 Climax – Block B: Munenori Sawa vs. Baisen TAGAI
03. B-1 Climax – Block A: Ryuji Walter vs. Yuta Yoshikawa
04. Katsumi Usuda & Kyosuke Sasaki vs. Yujiro Yamamoto & Satoshi Kajiwara
05. B-1 Climax – Final: Yuki Ishikawa vs. Super Tiger II
Running Time: 60 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2009/12/06 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 20″
01. Katsumi Usuda vs. Akifumi Saito
02. Takeshi Takeshima Debut Match: Keita Yano vs. Takeshi Takeshima
03. Munenori Sawa & Baisen TAGAI vs. Ryuji Walter & Yoshinori Narita
04. Sanchu Tsubakichi Return Match: Yujiro Yamamoto vs. Sanchu Tsubakichi
05. Super Tiger II & Tiger Shark vs. Yuki Ishikawa & Yuta Yoshikawa
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2010/01/17 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 21 ~ B-RULE TOURNAMENT 2010″
01. B-Rule Tournament – Round 1: Sanchu Tsubakichi vs. Takeshi Takeshima
02. B-Rule Tournament – Round 1: Baisen TAGAI vs. Akifumi Saito
03. B-Rule Tournament – Round 1: Yujiro Yamamoto vs. Yoshinori Narita
04. B-Rule Tournament – Semi Final: Keita Yano vs. Sanchu Tsubakichi
05. B-Rule Tournament – Semi Final: Yujiro Yamamoto vs. Baisen TAGAI
06. Yuki Ishikawa & Alexander Otsuka vs. Super Tiger II & Tiger Shark
07. B-Rule Tournament – Final: Yujiro Yamamoto vs. Keita Yano
Running Time: 75 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2010/02/07 – Warabi City Isami Wrestle Budokan
01. Shuji Ishikawa vs. Takeshi Takeshima
02. Yuki Ishikawa vs. ANtonio Honda
03. Yuta Yoshikawa Retirement Match: Ikuto Hidaka & Munenori Sawa vs. Katsumi Usuda & Yuta Yoshikawa
Running Time: 60 minutes – Source: SAT TV

BATTLARTS – 2010/03/14 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 22″
01. Keita Yano vs. Yoshinori Narita
02. Sanchu Tsubakichi vs. Takeshi Takeshima
03. Tiger Shark & Akifumi Saito vs. Baisen TAGAI & Hayato Mashita
04. Super Tiger II vs. Yujiro Yamamoto
05. Yuki Ishikawa & Munenori Sawa vs. Katsumi Usuda & Ryuji Walter
Running Time: 75 minutes – Source: TV

BATTLARTS – 2010/05/16 – Kitasenju Theater 1010
01. Kyosuke Sasaki vs. Yoshinori Narita
02. Ryuji Walter vs. Takeshi Takeshima
03. Tiger Shark & Bison TAGAI vs. Super Tiger II & Sanchu Tsubakichi
04. Yuki Ishikawa vs. Yujiro Yamamoto
05. Minoru & Katsumi Usuda vs. Munenori Sawa & Keita Yano
Running Time: 60 minutes – Source: TV

BATTLARTS – 2010/09/26 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 24″
01. B-Rules: Yoshinori Narita vs. Kenji Takeshima
02. Yujiro Yamamoto vs. Tomoya Sato
03. Tiger Shark & Sanchu Tsubakichi vs. Katsumi Usuda & Bison TAGAI
04. Munenori Sawa vs. Kyosuke Sasaki
05. Yuki Ishikawa & Super Tiger II vs. Hideki Suzuki & Keita Yano
Running Time: 90 minutes – Source: TV

BATTLARTS – 2010/10/24 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 25″
01. Yujiro Yamamoto vs. Kenji Takeshima
02. B-Rules: Bison TAGAI vs. Sanchu Tsubakichi
03. Tiger Shark & Super Tiger II vs. Ryuji Walter & Yoshinori Narita
04. Katsumi Usuda & Kyosuke Sasaki vs. Munenori Sawa & Keita Yano
05. Yuki Ishikawa vs. Hideki Suzuki
Running Time: 75 minutes – Source: TV

BATTLARTS – DECEMBER 2010 / JANUARY 2011
2010/12/26 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 26″
01. B-Rules: Yujiro Yamamoto vs. Bison TAGAI
02. Ryuji Walter & NARITA vs. Tiger Shark & Sanchu Tsubakichi
03. Minoru vs. Keita Yano
04. Yuki Ishikawa & Munenori Sawa vs. Super Tiger II & Hideki Suzuki
2011/01/23 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 27 ~ B-RULE TOURNAMENT 2011″
01. B-Rule Tournament – Round 1: Yujiro Yamamoto vs. Bison TAGAI
02. B-Rule Tournament – Round 1: Sanchu Tsubakichi vs. Hayato Mashita
03. B-Rule Tournament – Round 1: NARITA vs. Kenji Takeshima
04. B-Rule Tournament – Round 1: Keita Yano vs. Akifumi Saito
05. B-Rule Tournament – Semi Final: Yujiro Yamamoto vs. Sanchu Tsubakichi
06. B-Rule Tournament – Semi Final: Keita Yano vs. NARITA
07. Special B-Rule Tag Match: Alexander Otsuka & Hideki Suzuki vs. Yuki Ishikawa & Munenori Sawa
1 Disc – Source: TV

BATTLARTS – FEBRUARY / MARCH 2011
2011/02/27 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 28″
01. Yuki Ishikawa vs. Bison TAGAI
02. Katsumi Usuda vs. Ryuichi Kawakami
03. Munenori Sawa & Keita Yano vs. Ryuji Walter & Kenji Takeshima
04. Yujiro Yamamoto vs. Tiger Shark
2011/03/21 – Tokyo, Itabashi Green Hall
01. Sanchu Tsubakichi vs. Kenji Takeshima
02. Yujiro Yamamoto vs. SEIKEN
03. Daisuke Ikeda & Tiger Shark vs. Super Tiger II & Ryuichi Kawakami
04. Daijiro Matsui & Hideki Suzuki vs. Munenori Sawa & Bison TAGAI
05. Yuki Ishikawa vs. Keita Yano
1 Disc – Source: TV

BATTLARTS – 2011/05/22 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 29″
01. Baisen TAGAI vs. Kotaro Nasu
02. Tiger Shark vs. SEIKEN
03. Ryuji Walter & Sanchu Tsubakichi vs. Ryuichi Kawakami & Kenji Takeshima
04. Daijiro Matsui vs. Yujiro Yamamoto
05. Munenori Sawa & Hideki Suzuki vs. Yuki Ishikawa & Super Tiger II
1 Disc – 75 minutes – Source: DVD

BATTLARTS – 2011/06/19 – Kitasenju Theater 1010 – “SENJU NO KAZE NI NATTE VOL. 30″
01. Manabu Suruga vs. Kenji Takeshima
02. Yujiro Yamamoto & Baisen TAGAI vs. Ryuji Walter & Kotaro Nasu
03. Super Tiger II vs. Ryuichi Kawakami
04. Daisuke Ikeda & Katsumi Usuda vs. Tiger Shark & Hideki Suzuki
05. Last Master & Pupil Confrontation: Yuki Ishikawa vs. Munenori Sawa
1 Disc – 75 minutes – Source: DVD

BATTLARTS – 2011/11/05 – Tokyo, Shinjuku FACE – “ONCE UPON A TIME IN BATTLARTS – THAT TIME IS NOT FORGOTTEN”
01. Keita Yano vs. Kenji Takeshima
02. Kana vs. Aki Shizuku
03. Takeshi Ono & Ryuji Hijikata vs. Kengo Mashimo & Junji Tanaka
04. Alexander Otsuka & Ryuji Walter vs. Super Tiger II & Sanchu Tsubakichi
05. Minoru Tanaka & Ikuto Hidaka vs. Katsumi Usuda & Yujiro Yamamoto
06. Munenori Sawa vs. Manabu Suruga
07. Final Match: Yuki Ishikawa vs. Daisuke Ikeda
1 Disc – 120 minutes – Source: TV

AG

Author

AG