TNA Monthly PPVs (2014)

TNA – 2014/01/03 – Orlando, FL – “ONE NIGHT ONLY – TAG TEAM TOURNAMENT” (taped: 2013/03/18)
01. Round 1: Generation Me vs. Petey Williams & Sonjay Dutt
02. Round 1: Garrett Bischoff & Wes Brisco vs. Hot Shots (Cassidy Riley & Chase Stevens)
03. Round 2: Austin Aries & Bobby Roode vs. Doug Williams & Rob Terry
04. Round 2: Chavo Guerrero jr. & Hernandez vs. Bad Influence
05. Round 2: Magnus & Samoa Joe vs. Garrett Bischoff & Wes Brisco
06. Round 2: Team 3D vs. Generation Me
07. Semi-Final: Austin Aries & Bobby Roode vs. Magnus & Samoa Joe
08. Semi-Final: Team 3D vs. Chavo Guerrero jr. & Hernandez
09. Final: Team 3D vs. Austin Aries & Bobby Roode
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

TNA – 2014/01/09 – Lowell, MA – “ONE NIGHT ONLY – HARDCORE JUSTICE 3″ (taped: 2013/12/29)
01. Tables Match: Ethan Carter III vs. Tommy Dreamer
02. Xscape Match: Austin Aries vs. Chris Sabin
03. Bobby Roode vs. Samoa Joe
04. Street Fight: Lei’D Tapa vs. Velvet Sky
05. Full Metal Mayhem: Eric Young & Joseph Park vs. Bad Influence
06. Last Man Standing: Bully Ray vs. Mr. Anderson
07. Lethal Lockdown: Team Angle (Kurt Angle & Samoa Joe & James Storm & Abyss) vs. Team Roode (Bobby Roode & Jessie Godderz &
Robbie E. & Magnus)
1 Disc – 165 minutes – Source: PPV

TNA – 2014/02/07 – Poughkeepsie, NY – “ONE NIGHT ONLY – #OLDSCHOOL” (taped: 2013/12/30)
01. Austin Aries vs. Chris Sabin vs. Sonjay Dut
02. Ethan Carter III vs. Dewey Barnes
03. Falls Count Anywhere: Bully Ray vs. Tommy Dreamer
04. Christopher Daniels & Kazarian & Velvet Sky vs. BroMans & Lei’D Tapa (Special Referee: Eric Young)
05. Monster’s Ball: Abyss vs. Jeff Hardy
06. Kurt Angle vs. Mr. Anderson
07. Last Man Standing: Bobby Roode vs. James Storm
08. TNA World Heavyweight Title: Magnus vs. Samoa Joe
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

TNA – 2014/03/09 – Miami, FL – “LOCKDOWN 2014″
01. Cage Match: Great Muta & Seiya Sanada & Yasufumi Nakanoue vs. Bad Influence & Chris Sabin
02. Cage Match: Samuel Shawn vs. Mr. Anderson
03. Cage Match: Tigre Uno vs. Manik
04. Last Man Standing Cage Match: Gunner vs. James Storm
05. TNA Knockouts Title – Cage Match: Madison Rayne vs. Gail Kim
06. TNA World Heavyweight Title – Cage Match: Magnus vs. Samoa Joe
07. Lethal Lockdown: MVP & The Wolves & Willow vs. Bobby Roode & Austin Aries & BroMans
1 Disc – 180 minutes – Source: PPV

TNA – 2014/04/27 – Orlando, FL – “SACRIFICE 2014″
01. TNA Tag Team Titles – Handicap Match: Bro-Mans & DJ Zema vs. The Wolves
02. Committed Match: Mr. Anderson vs. Samuel Shaw
03. Kurt Angle & Willow vs. Ethan Carter III & Rockstar Spud
04. TNA X-Division Title – Best Of 3 Series – Match # 3: Sanada vs. Tigre Uno
05. I Quit Match: James Storm vs. Gunner
06. TNA Knockouts Title: Madison Rayne vs. Angelina Love
07. Tables Match: Bully Ray vs. Bobby Roode
08. TNA World Heavyweight Title: Eric Young vs. Magnus
1 Disc – 180 minutes – Source: PPV

TNA – 2014/05/09 – Birmingham, England – “ONE NIGHT ONLY – JOKER’S WILD II” (taped: 2014/02/02)
01. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: Magnus & Doug Williams vs. Chris Sabin & Gunner
02. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: Samoa Joe & Bad Bones vs. Christopher Daniels & Robbie E
03. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: Bully Ray & Rockstar Spud vs. Mr. Anderson & Austin Aries
04. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: Eric Young & Ethan Carter II vs. Curry Man & Kazarian
05. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: The Wolves vs. James Storm & Bobby Roode
06. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal Qualifying Match: Samuel Shaw & Abyss vs. DJ Zema & Jesse Godderz
07. Elimination Match: Velvet Sky & Madison Rayne & ODB vs. Gail Kim & Lei D’Tapa & Alpha Female
08. Joker’s Wild Gauntlet Battle Royal (w/ Magnus, Doug Williams, Samoa Joe, Bad Bones, Bully Ray, Rockstar Spud, Eric Young, Ethan
Carter III, Eddie Edwards, Davey Richards, Samuel Shaw, Abyss)
1 Disc – 180 minutes – Source: TV

TNA – 2014/06/15 – Arlington, TX – “SLAMMIVERSARY XII”
01. TNA X-Division Title – Ladder Match: Sanada vs. Tigre Uno vs. Manik vs. Eddie Edwards vs. Davey Richards vs. Crazzy Steve
02. Samoe Joe vs. Bobby Lashley
03. Willow vs. Magnus
04. Austin Aries vs. Kenny King
05. Marshall von Erich & Ross von Erich vs. Jessie Godderz & DJ Zema
06. TNA Knockouts Title: Angelina Love vs. Gail Kim
07. Texas Death Match: Bully Ray vs. Ethan Carter III
08. James Storm vs. Mr. Anderson
09. TNA World Heavyweight Title – Three Way Cage Match: Eric Young vs. Lashley vs. Austin Aries
180 minutes – Source: PPV

TNA – 2014/07/04 – Tokyo, Ryogoku Kokugikan – “ONE NIGHT ONLY – GLOBAL IMPACT JAPAN” (taped: 2014/03/02)
01. Bad Influence vs. Koji Kanemoto & Minoru Tanaka
02. Gail Kim vs. Madison Rayne
03. Abyss vs. Yoshihiro Takayama
04. Masakatsu Funaki vs. Bobby Roode
05. Keiji Muto & Rob Terry & Taiyo Kea vs. Masayuki Kono & Renee Dupree & Samoa Joe
06. TNA Tag Team Titles – Three Way Dance: The Wolves vs. BroMans vs. Kaz Hayashi & Shuji Kondo
07. TNA X-Division Title: Austin Aries vs. Seiya Sanada
08. Steel Cage Match: Great Muta & Sanada & Yasufumi Nakanoue vs. Bad Influence & Chris Sabin (TNA Lockdown 2014)
09. TNA World Heavyweight Title: Magnus vs. KAI
180 minutes – Source: TV

TNA – 2014/08/01 – “ONE NIGHT ONLY – X-TRAVAGANZA 2″ (taped: 2014/04/12 – Orlando, FL)
01. Low Ki vs. Chris Sabin
02. Rashad Cameron vs. DJ Zema
03. Kenny King vs. Rubix
04. Ace Vedder (aka. Trent Barreta) vs. Manik
05. Sonjay Dutt vs. Rockstar Spud
06. Tigre Uno vs. Petey Williams
07. EC3 Invitational Ladder Match: The Wolves (Davey Richards & Eddie Edwards) vs. Bad Influence (Christopher Daniels & Kazarian)
08. TNA X-Division Title – 2/3 Falls Match: Sanada vs. Austin Aries
09. TNA X-Division Title – No. 1 Contenders Match: Ultimate X Match: Low Ki vs. Rashad Cameron vs. Ace Vedder vs. Sonjay Dutt
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

TNA – 2014/09/05 – ONE NIGHT ONLY – WORLD CUP OF WRESTLING 2 (taped: 2014/04/12 – Orlando, FL)
01. Eddie Edwards (Team Young) vs. James Storm (Team Roode)
02. BroMans (Team EC3) vs. Mr. Anderson & Sanada (Team Angle)
03. Gail Kim (Team EC3) vs. Madison Rayne (Team Angle)
04. Eric Young (Team Young) vs. Bobby Roode (Team Roode)
05. Kurt Angle (Team Angle) vs. Magnus (Team EC3)
06. Angelina Love (Team Roode) vs. ODB (Team Young)
07. Ethan Carter III (Team EC3) vs. Davey Richards (Team Angle)
08. Bully Ray & Gunner (Team Young) vs. Samuel Shaw & Kenny King (Team Roode)
09. Elimination Tag Match: Team Young (Eric Young & Bully Ray & Eddie Edwards & Gunner & ODB) vs. Team EC3 (Ethan Carter III &
BroMans & Magnus & Gail Kim)
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

TNA – 2014/10/12 – Tokyo, Korakuen Hall – “BOUND FOR GLORY 2014″
01. Minoru Tanaka vs. Manik
02. Ethan Carter III vs. Ryota Hama
03. MVP vs. KAZMA Sakamoto
04. TNA X-Division Title: Samoa Joe vs. Low Ki vs. Kaz Hayashi
05. Andy Wu & El Hijo del Pantera vs. Jiro Kuroshio & Yusuke Kodama
06. Hardcore Match: Team 3D vs. Tommy Dreamer & Abyss
07. TNA Knockouts Title: Havok vs. Velvet Sky
08. Great Muta & TAJIRI vs. James Storm & Great Sanada
1 Disc – 165 minutes – Source: PPV

TNA – 2014/11/07 – “ONE NIGHT ONLY – KNOCKOUTS KNOCKDOWN 2″ (taped: 2014/05/10 – Orlando, FL)
01. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Gail Kim vs. Veda Scott
02. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Angelina Love vs. Scarlett Bordeaux
03. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Reby Sky vs. Velvet Sky
04. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Madison Rayne vs. Havok
05. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Taryn Terrell vs. Karlee Perez
06. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Mia Yim vs. Brittany
07. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Brooke Tessmacher vs. Deonna
08. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Marti Belle vs. ODB
09. Queen Of The Knockouts – Qualifying Match: Rockstar Spud vs. ODB
10. Queen Of The Knockouts – Gauntlet Match: Gail Kim vs. Angelina Love vs. Reby Sky vs. Madison Rayne vs. Taryn Terrell vs. Mia Yim
vs. Brooke Tessmacher vs. Marti Belle vs. ODB
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

TNA – 2014/12/05 – “ONE NIGHT ONLY – VICTORY ROAD” [taped: 2014/05/10 – Orlando, FL)
01. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Bram vs. Davey Richards
02. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Austin Aries vs. Kenny King
03. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: James Storm & Frankie Kazarian vs. Knux & The Freak
04. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Bobby Lashley vs. Samoa Joe
05. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Abyss vs. Mr. Anderson
06. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: BroMans vs. Bully Ray & Rockstar Spud
07. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Gunner vs. Magnus
08. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Ethan Carter III vs. Sanada
09. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Sam Shaw vs. Crazzy Steve
10. Gauntlet Battle Royal – Qualifying Match: Eddie Edwards vs. DJ Z vs. Tigre Uno
11. TNA World Heavyweight Title – No. 1 Contenders Gauntlet Battle Royal
1 Disc – 165 minutes – Source: TV

AG

Author

AG